System wynagrodzeń, a motywacja pracownika

11.08.2023
Andrzej
 Dziejma
Dyrektor Dicoria Group | Ekspert zarządzania w automotive | Trener biznesu | Coach | Doradca

System wynagrodzeń, a motywacja pracownika

11.08.2023
Andrzej
 Dziejma
Dyrektor Dicoria Group | Ekspert zarządzania w automotive | Trener biznesu | Coach | Doradca

💥 Zaczniemy w stylu Alfreda Hitchcock’a, czyli od trzęsienia ziemi, aby potem napięcie rosło. Otóż systemy wynagrodzeń wpływają na motywację i zaangażowanie pracowników.

Szok i niedowierzanie?

No dobra, szału nie ma…

A zatem inaczej: najniższa krajowa + prowizja od sprzedaży lub przerobu działają tylko do momentu generowania dobrej sprzedaży. Wystarczy jeden miesiąc spadku w sprzedaży i jest po motywacji i zaangażowaniu.

Systemy wynagrodzeń mogą wzmacniać motywację, a nie ją generować.

Finalnie, wysokość wynagrodzenia może decydować o tym, czy zostaję w organizacji, czy odchodzę, ale nie zapewniają wzmożonego wysiłku, kreatywności ani lojalności.

Przyjęło się, że na pytanie: co wpływa na motywację pracowników, odpowiadamy – kasa.

Kiedy jednak zapytamy: co wpływa na Twoja motywację, padają odpowiedzi – rodzaj wykonywanej pracy, możliwość rozwoju, relacje w zespole itp. dopiero 3-5 pozycji padają pieniądze.

Nie demonizujmy zatem systemu wynagrodzeń, który załatwia całą motywację i wywołuje „ciąg na pracę”. Wymienię tylko trzy płaszczyzny, wpływające na zaangażowanie pracowników, dokonując gradacji ich wpływu na efekt końcowy:

👉 Elastyczny system wynagrodzeń ➜ Wyniki, Działania i Fachowość – gwarantuje to stabilność wypłaty przy zmiennej koniunkturze, promujący inne efekty poza sprzedażą i marżą. (Poziom potrzeb  fizjologicznych i bezpieczeństwa w teorii Maslowa).

👉 Profity pozafinansowe ➜ „Wolę dostać 2 stówy, czy może bon paliwowy, dopłatę do urlopu, dopłatę do nauki języka, karnet na siłownię, a może pakiet medyczny?

O 2 stówach zapomnę po wizycie w spożywczaku, a o elastycznie dobranych pakietach bonusowych będę rozpowiadał podczas spotkań ze znajomymi”. (Poziom potrzeb społecznych i przynależności w teorii Maslowa).

👉 Przywództwo sytuacyjne, pozycja lidera ➜ „Mogę robić za grosze, jeśli zespół jest fajny, a szef jest moim guru. Za 500 PLN podwyżki u innego pracodawcy nie porzucę „swoich”.

A czy będę latał na wysokości lamperii, jeśli padnie taki pomysł w zespole, a szef stwierdzi, że to fantastyczny pomysł?

Tak, dla wyzwania, dla zespołu, dla „kumatego” szefa zrobię dużo, nawet za te same pieniądze”. (Poziom potrzeb szacunku, uznania i samorealizacji w teorii Maslowa).

💸 Systemy wynagrodzeń to nie gwarancja sukcesu, a co najwyżej podtrzymanie organizmu przy życiu.

Dopiero potrzeba szacunku i uznania motywuje do pracy, uruchamiając kreatywność i inicjatywę.

Dealer Przyszłości
Grupa partnerów, stojąca za tym szyldem, oferuje dostęp do unikalnej wiedzy i doświadczeń oraz zapewnia pełne wsparcie we wdrożeniach w branży motoryzacyjnej.
Przeczytaj też

Jak tworzyć autorski kontent automotive w social media?

20.03.2023

Konsumenci są gotowi zapłacić więcej za “elektryka”?

29.01.2024
skuteczne ogłoszenie rekrutacyjne

Czy ogłoszenie rekrutacyjne ma znaczenie?

12.12.2023
Udostępnij!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Powiązane wpisy

Na jaw wychodzą fakty – zaledwie 8% dealerów samochodowych oferuje…

23.01.2024

#4 Jak sprzedawać samochody marek premium – specyfika i wyróżniki cz. 1/3

05.02.2020

#8 „Dealer przyszłości” Serwisy samochodowe, jako warunek przetrwania dla dealerów? Dlaczego to nie chce działać? Cz. 1/2

28.08.2020